Focení horkovzdušných balonů – fotit ráno nebo navečer?

Bělské balonové hemžení

Bělské balonové hemžení se koná téměř každý červen v Bělé pod Bezdězem. Zde přiložené fotografie jsem vyfotila v letech 2012 a 2013 – v roce 2015 jsem tuto událost nějak úplně prošvihla, protože jsem se nacházela v úplně jiné části Čech, a v roce 2014 se, myslím, vůbec nekonala. Ale i tak si troufám na toto téma napsat několik řádků.

Jak se fotí balón?

Horkovzdušné balóny se mi vždycky moc líbily, dokonce vážně zvažuji, že si udělám jednu obří malbu do svého pokoje, ale ještě o tom budu muset chvíli popřemýšlet, než se k tomu definitivně odhodlám. Balóny většinou startují brzy ráno a pak letí ještě navečer – takže to pro mě znamenalo na můj vkus až příliš brzké vstávání. Dokonce jsem jednou nechtěně vystavila nebezpečí i svou zrcadlovku, ale od té doby alespoň vím, že kráčení po schodech s foťákem v jedné ruce a snídaní ve druhé je nad mé síly. Nicméně focení určitě zahrnovalo:

  • Polarizační filtr
  • Vysoké clonové číslo (f8 a více)
  • Zoomový objektiv (konkrétně jsem fotila s ohniskem 18-270 mm)

Ranní nebo odpolední focení (nejen balonů)

Co se týče přímo těchto fotografií, tak dopadly lépe rozhodně ty ranní, protože obloha nebyla sytě modrá (sem tam dokonce nějaký maličký obláček) a světlo nebylo tak nepříjemně ostré – balóny létaly kolem páté, šesté hodiny a to bylo ještě příliš mnoho světla. V normálním případě preferuji focení navečer (v létě tak zhruba po šesté hodině, v zimě klidně už v půl čtvrté), protože světlo mi přijde takové teplejší a žlutší (a také si člověk nemusí tolik hrát na ranní ptáče). Ale celkově by se to myslím dalo shrnout takto:

  • Je jedno kdy, hlavně aby světlo nebylo příliš ostré a tvrdé

To znamená, že například uprostřed lesa, kde jste víceméně ve stínu stromů, bych klidně fotila třeba i v půl třetí – naopak, kdybych čekala až do půl sedmé, světlo by se až dolů pod stromy nedostalo a přišla bych o tu krásnou zlatavou svatozář.

 

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.