Malba Smrtě v životní velikosti

Smrť - malba Smrtě na stěně, Smrť Terryho Pratchetta

Když mě má spolubydlící viděla skloněnou nad dvoumetrovým kartonem s načrtnutou lebkou, ptala se mě, co to tam provádím. Moje odpověď byla jednoduchá: „Namaluju Smrtě a dám ho tátovi k Vánocům.“

Spolubydlící se na tváři objevil šokovaný výraz. Snažila jsem se situaci lépe objasnit: „No, možná to působí trochu zvláštně, ale on bude mít radost, fakt. Je to jedna z našich oblíbených postav z knížek Terryho Pratchetta.“

Malba Smrtě na zdi, Tereza PreislerováPostava Smrtě v kápi s kosou

Osoba Smrtě se jistě objevuje v mnoha filmech a knihách. První, co mě napadne, je například film Dařbuján a Pandrhola. Pratchettův Smrť je ovšem v mnoha směrech odlišný.

SMRŤ Terryho Pratchetta

Tak především, mluví zásadně VELKÝMI PÍSMENY, takže jakmile tak někdo v knize promluví, všichni čtenáři okamžitě vědí, která bije. V krysích záležitostech mu vypomáhá Krysí Smrť a i když existuje mimo prostor i čas, dalo by se říci, že má pro lidstvo na Zeměploše jistou slabost.

Tak trochu populární osobnost

Jelikož je použití tohoto charakteru poněkud „univerzální“, objevuje se postava Smrtě v podstatě ve všech Pratchettových knihách. Kromě toho si zahrál i ve filmech Otec Prasátek (kde zastává dokonce hlavní roli) a Barva kouzel. Pěvecká čísla předvádí ve zfilmovaných divadelních hrách Soudné sestry a Maškaráda. A dokonce disponuje svým vlastním fanklubem.

Jak jsem malovala velkoformátového Smrtě

Obraz je namalovaný na kartonu o rozměrech 200*60 cm. Malování se neobešlo bez potíží, neboť kartón se ohýbal a pokoj na koleji, kde jsem malbu tvořila, není upřímně o moc větší, než tento obraz. 😀

Animace Smrtě - malba na kartonuJak jsem vezla Smrťáka autobusem a tramvají

Aby byl dárek dokonalý, chtěla jsem obraz nechat zasklít a zarámovat. Vybrala jsem si proto speciálně rámařství, které zajišťuje i dopravu, načež jsem je předem upozornila, že obraz je veliký a dopravu budu potrebovat mimo Prahu. Prý, že žádný problém. (No, problém to tedy byl, ale to se ukázalo až později.)

Ještě mě ovšem čekala cesta z koleje do rámařství… No, byl to zážitek. Ten den foukalo tak, že jsem měla pocit, že každou chvíli odletím i s kartonem. Tísnění se v hromadné dopravě s malovaným dvoumetrovým fešákem také nebylo v mnoha směrech ideální. Ale vše se zvládlo a já obraz v pořádku dopravila do rámařství.

Další trable s dopravou a jak mi rozflákali obraz

V rámařství jsme se na všem bez problémů domluvili, jen ohledně dopravy se netvářili zrovna sebejistě. A měli proč. Můj obraz dorazil 22. prosince PPLkem úplně rozbitý – sklo bylo nepoužitelné, ale obraz jsme nemohli ani vrátit, protože​ i samotná malba byla poškozená.

Můj fenomenální dárek byl v trapu. Naštěstí alespoň červený rám byl nepoškozený a i když se celá situace dořešila až po Štědrém dnu, obraz už nám doma nějaký ten pátek visí. A věřím, że táta z něj skutečně radost měl.

Sdílejte:

1 Komentář

  1. Tata

    Ahoj – jasně že jsem měl radost. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.