Velbon UT-43D II – stativ ideální na cesty

Velbon UT-43D II - recenze

Cestovní stativ

Sháněla jsem cestovatelský stativ, který by byl ve složené formě co nejmenší a nejlehčí. Zároveň však musel být dostatečně stabilní a mít patřičnou nosnost, aby neměl problém se  zrcadlovkou a delším objektivem. Také tu byla otázka výšky, do které půjde stativ vytáhnout a též jsem nebyla ochotná investovat do stativu celé jmění. Peníze jsem si chtěla ušetřit, až se konečně dostanu s tím cestovatelským stativem NA TY CESTY.

Velbon UT-43D II – vlastnosti téměř perfektní

Všechny tyto podmínky dle popisu splňoval hliníkový stativ Velbon UT-43D II, pro který jsem se nakonec rozhodla a stala se tak jeho šťastnou majitelkou. Stativ je ve složené formě skutečně maličký – měří pouhých 29 cm. Této báječně malé výšky dosahuje díky tomu, že nohy se otáčí o 180° kolem středové tyče. Přitom v rozloženém stavu stativ může měřit až 156 cm na výšku (jeho nohy mají totiž 6 sekcí), což vůbec není špatné v porovnání s ostatními konkurenty.

stativ pro cestovatele Velbon - velmi malý stativ

Stativ Velbon UT-43D II vedle papíru formátu A4

Váha stativu je pak také báječná – pouhých 1,15 kg. (Dají se najít i lehčí stativy, ale většinou jsou paradoxně větší a mají nižší nosnost). Na souhrn přesných rozměrů se můžete podívat v tabulce níže.

minimální výška 29 cm
maximální výška 156 cm
hmotnost 1,15 kg
nosnost 3 kg
počet sekcí 6
aretace sekcí otočná

Zamykání noh stativu – otočný systémVelbon UT-43D II - otočná aretace noh

Další věcí, která pro mě byla novinkou a příjemný překvapením zároveň, byla aretace sekcí. Nikdy jsem neměla jiný stativ než s páčkovými zámky, proto jsem se v e-shopech dívala poněkud nedůvěřivě na všechny zámky otočné. (Vzpomněla jsem si totiž, jak se mi daří například odšroubovat víčko na flašce a hned jsem měla pocit, že to nebude nic pro mě.) I zde ale Velbon disponuje skvělým vybavením.

Zámek je sice otočný, ale nemusíte vysouvat každý díl zvlášť – točíte pouze vrchním závitem, který má pozice a podle toho, v jaké pozici ho necháte, tolik částí se vám vysune. V praxi je to úžasná výhoda, protože pokud stativ chcete rychle roztáhnout do maximálních rozměrů, zabere vám to pouze několik vteřin. (A šroubovací otočný zámek funguje výborně.)

Nohy ve třech pozicích

Můj výpis předností nekončí. Dalším úžasným objevem pro mě bylo, že nohy se dají postavit do třech různých pozic – i tím se dá dobře uzpůsobit výška a stabilita stativu. (Též můžete nastavit náklon každé nohy zvlášť, což můžete využít například na nerovném terénu.)

cestovní stativ Velbon, tři pozice nohou cestovatelský stativ vhodný na cesty stativ Velbon vhodný pro cestovatele

Kulová hlava

Stativ má kulovou hlavu, kterou jsem moc chtěla, protože díky ní umístíte svůj fotoaparát do konkrétní polohy mnohem snadněji a rychleji. Ovládá se bez problémů a disponuje dvěma vodováhami, snad bych jen doplnila nějakou páčku na ovládání. Upínací destička taktéž funguje tak, jak má.kulová hlava cestovního stativu Velbon

Nosnost a stabilita

Nosnost stativu není vysoká – dle výrobce 3 kg. Ale mou 1,5 kilogramovou zrcadlovku zvládá bez jakýchkoli potíží.

Není zde možnost upevnění jakéhokoli závaží. (tj. Chybí tu háček, který někdy na stativu najdeme.) Přesto je stabilita velmi dobrá – určitě se nehodí do výrazně větrného počasí. Takže kdo chce fotit tornáda a hurikány, má smůlu. Běžné podmínky však zvládá s přehledem.

Celkový dojem

Celkový dojem je velmi dobrý – stativ působí robustně a nezničitelně, přestože je tak malý a lehký.  Jednu dovolenou už se mnou absolvoval a jsem s ním nadmíru spokojená a vřele ho doporučuji všem cestovatelům a fotografům, kteří si nechtějí zničit záda!

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.