Fotografie Kodaně – zámek Rosenborg a proč ho určitě navštívit

Dánská královská koruna

Úterý je tu a já přicházím s dalším článkem z letošního „dovolenkování“. Tentokrát se budu zabývat focením úžasné památky v centru Kodaně, renesančního zámku Rosenborgu.

Jak jsem navštívila svůj první zámek v Kodani …

renesanční zámek Rosenborg, centrum Dánska

Rosenborg Slot

Tento zámek byl naší první zastávkou v Kodani, hned po hostelu. Okolo zámku se rozprostíral park, který byl i za ne příliš příjemného počasí plný různých lidí. Před vstupem do vnitřních prostor jsme si museli nechat zavazadla ve skříňkách. (Do skříňky hodíte minci a po odemknutí vám ji zase vrátí. Hodná skříňka.) Tohle pravidlo platilo všude v Dánsku. Uvnitř žádných objektů se nesměly nosit batohy, povoleny byly pouze miniaturní taštičky. (Ani obal na foťák by mi neprošel, natož celý fotografický batoh. Takže určitě doporučuji nosit s sebou do dánských pamětihodností drobné – zpravidla se jedná o dánské desetikoruny či dvacetikoruny.)

Focení povoleno – i s bleskem!

interiér dánského zámku RosenborgKdyž jsem se milé paní od lístků zeptala, zda mohu uvnitř fotit, dozvěděla jsem se, že ano a to dokonce i s bleskem. (Ne, že bych ten interní vůbec použila, ale stejně – nezvykle dobré podmínky pro focení. Dánsko se mi začínalo líbit.)

Uvnitř jsme si mohli prohlédnout krásnou výzdobu, nejvíce se mi líbily jantarové truhlice. Protože návštěvnost nebyla nijak omezená a lidé se mohli volně pohybovat i bez průvodce, v každé místnosti byl aspoň tucet lidí, takže jsem se upnula především na focení detailů.

Fotila jsem buď na prioritu závěrky (u Canonu Tv) a nebo (když jsem chtěla něco rychle a „bezpracně“) prostě na režim krajiny.

Korunovační klenoty

Dánské královské žezlo - výstava korunovačních klenotů na zámku Rosenborg v KodaniZámek Rosenborg je také zajímavý tím, že se v něm nachází vystavené dánské korunovační klenoty. (Díky tomu jsem po letošní dovolené viděla anglické, dánské i švédské korunovační klenoty, jen ty české mi stále unikají. Letos jsem tam chtěla konečně zajít, ale než jsem se k tomu dostala, už zase vystavené nebyly…)

Dánské klenoty byly hezky bezpečně schované za sklem ve vitrínách – ale byly pěkně nasvícené a sklo bylo čisté, takže to focení příliš nebránilo. Mnozí lidé se tam i vtipně štelovali pod koruny a hráli si na členy královské rodiny. U jiné koruny byly dokonce malé „štafličky“, aby si člověk mohl prohlédnout skvostný klenot i z nadhledu.

A tady už jsou moje fotky …

Zámek se mi líbil a zdaleka to nebyl poslední, který jsme v Dánsku navštívili. :) A tady si můžete prohlédnout celou galerii mých fotografických přírůstků. :)

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *