Lidičkové – malůvka ze skicáku převedena na plátno

Skicák - kresba ve sketchbooku

Skicák, skicář, sketchbook … nepostradatelná knížečka pro umělce

Na Youtube najdete mraky videí s titulky typu „my sketchbook„, „sketchbook tour„, „sketchbook drawing“ a spoustu dalšího. Jednu takovou tour hodně propracovaného skicáku, která se mi moc líbila, najdete pod tímto odkazem.

Snad každý umělec má nějakou malou knížečku, do které zaznamenává své skicy, črty a nápady. A patřím k nim i já.

Moje skicáky

Skicáků mám hned několik – jeden velký A3 na pastely, uhel a rudku. Druhý o velikosti A4 a nejmenší, do kterého kreslím nejvíc a který v poslední době nosím většinou při sobě, velikosti A5. Ještě bych si ráda pořídila maličký Moleskine, který by byl ještě praktičtější na přenášení, ale zatím jsem k tomu nedozrála.

Nezvládnuté předsevzetí – skicák jsem nestihla dokončit tak, jak jsem chtěla

Protože mám rozpracovaných skicáků víc, ani jeden jsem ještě nezvládla dokončit. Svůj nejoblíbenější A5 skicák jsem měla v plánu dokončit během letních prázdnin 2016… No, už je to téměř rok po termínu a zatím nejsem ani v polovině 😀 Ale od té doby, co jsem si koupila lepší fixy, malůvky přibývají častěji.

Lidičkové – druhý obrázek

Hned po úvodní stránce ve skicáku, kde se skvělo mé jméno (společně s pár primitivními roboty), jsem namalovala tento obrázek. Skicák - kresba ve sketchbookuPamatuji si, že jsem obrázek malovala během hodiny češtiny na gymplu…

A nejspíš jsem se cítila zrovna nějak osaměle (možná na mě mělo vliv něco z toho, co jsem z výkladu letmo zaslechla 😀 ), protože mým výtvorem byla velká koule lidí, kde už není místo pro dalšího človíčka. Cedule „OBSAZENO“ to pak vysvětlovala černé na bílém.

Ze skicáku na malířské plátno – malba „Obsazeno“

Malba koule z lidí od Terezy Preislerové, malba na plátně, dvojice maleb

„Obsazeno“

Sketchbook slouží a má sloužit jako „sborník nápadů“. A tak mě více než po roce a půl napadlo, že by nebylo špatné malůvku převést na malířské plátno. A tak jsem se do toho pustila.

Malovala jsem na plátno o velikosti 40*40 cm. Původní nápad jsem zachovala, jen jsem použila jinou kombinaci barev. A na ceduli jsem místo nápisu použila červený kříž – zdálo se mi to více mezinárodní 😀

Aby můj hrdina z obrázku nezůstal osamělý, domalovala jsem mu pokračování

K vytvořenému obrázku jsem domalovala ještě jeden – jak už to v životě chodí, osamělý človíček si našel pár dobrých přátel, zatímco obří koule z lidí zničila samu sebe a všichni se zřítili na zem.

Karta se obrací - malba Človíčků od Terezy Preislerové

„Karta se obrací“

Aby byl obrázek výrazně odlišný, barvy jsem částečně invertovala. Malovala jsem na světlejší pozadí a na obrysy jsem použila bílou místo černé. Dříve šťastné človíčky v kouli jsem výrazně odbarvila, což pro mě byl jasný indikátor jejich zkažené nálady. Jen bílého človíčka jsem nechala tak, jak vypadal předtím, aby bylo jasné, že je to ten samý hrdina z předchozího obrázku.

Obrázkové duo – Človíčkové

Doufám, že se Vám mé obrázkové duo bude líbit. Na závěr ještě připojuji pár detailnějších snímků.

Obsazeno - detail malbyVítězný človíček - detail malby Terezy Preislerové Detail mého obrazu - karta se obrací

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.