Proč upravovat fotky z dovolené – viz mé snímky Stonehenge

Černobílá fotografie Stonehenge

Proč se naučit upravovat své fotografie z dovolené?

Před dvěma lety jsem byla na dovolené v Anglii. Zrcadlovku jsem měla hezky při ruce a tak jsem fotila všechno zajímavé kolem, co se mi jen naskytlo. Ze všeho jsem byla nadšená – stejně tak byli ale i ostatní turisté, kteří měli kolikrát mnohem dražší fotoaparáty a měli zřejmě pocit, že jim to dává právo rvát se více dopředu. Nedává.

Co chci říct – pokud fotografujete veřejně známé „profláklé“ místo, které už vyfotily tisíce lidí před vámi, (nemluvě o těch, kteří tam přijdou až po vás), je velmi těžké zachytit atmosféru tak, jak se to nepovedlo nikomu předtím. A právě nyní přichází na řadu ono upravování fotografií, díky kterému můžete značně předběhnout své konkurenty, kteří to ještě neovládají (nebo ne tak dobře).

1) Můžete vytřískat „z komára velblouda“

Není to sice ideální postup, nicméně na velmi navštěvovaných lokalitách je většinou tolik lidí, že máte jen velmi málo času na přípravu a samotné fotografování. Snímek se vám nepovedl? Nepodařilo se vám udělat krásnou kompozici, protože během závěrky do vás někdo vrazil? Kompozice se dá v počítači velmi snadno přizpůsobit – oříznutí fotografie dnes koneckonců umí téměř každý mobilní telefon.

2) Vyzkoušejte různé filtry a nastavení

Díky současným grafickým editorům máte téměř neomezené możnosti – můžete měnit jas a kontrast, přidávat barevné filtry (které, když to uděláte šikovně a s mírou, dokážou nahradit filtry na objektivu).

3) Můžete obrázek doostřit, nebo naopak umělecky rozmazat

Efekt doostření vám samozřejmě nikdy nemůže vynahradit skutečně ostrý snímek, nepřidává totiž ostrost, ale spíše maskuje neostrost. I to se ale může hodit, obzvlášť pokud nepotřebujete tisknout svou fotografii na gigantické formáty. Efekt rozostření naopak můžete použít k vytvoření snových a mírně abstraktních obrazů, nebo ho můžete použít k potlačení rušivých detailů.

4) Použijte odbarvení fotografie

Jeden z nejzákladnějších a nejpoužívanějších nástrojů je odbarvení. Máte na fotografii příliš mnoho rušivých barev? Líbil by se vám váš snímek spíše v černobílé variantě nebo snad v sépii? Či chcete jen potlačit některé barvy, nebo chcete mít celý snímek černobílý, až na určitou dominantní barvu? Není nic jednodušího.

5) Upravte perspektivu

Pokud stojíte poblíž známé katedrály a chcete, aby se vám do obrázku vešla celá, je dobré si poodstoupit – a o pořádný kus. Pokud to neuděláte, katedrála nebude mít na fotografii rovné stěny, ale bude se zužovat směrem vzhůru, což jistě nechcete. I tuto vadu je možné do jisté míry kompenzovat a perspektivu mírně poupravit – musíte ale počítat s tím, že vysokou budovu sice “narovnáte”, ale zároveň přijdete o část fotografie, která se ořízne. Takto narovnávat nemusíte pouze padající budovy, ale i horizont, který se vám kácí k jedné straně.

6) Vytvořte neopakovatelné koláže

Máte mraky fotografií z dovolené a chtěli byste všechny své zážitky vtisknout do jedné? Udělejte koláž a využijte vzájemného prolínání a práce s vrstvami (kterou ovládá kromě Photoshopu například Gimp, který je zdarma).

Fotografuji Stonehenge

A nyní zpět k mé dovolené v Anglii. Jistě se shodneme, že Stonehenge je jedním z nejznámějších symbolů Velké Británie. Naštěstí pro návštěvníky i fotografy se nikde v dohledu těchto magických menhirů nenachází žádné rozměrné parkoviště a všichni se přímo na místo musí dostat kyvadlovou dopravou. (To je naprosto skvělé a tento systém by si, myslím, zasloužil mnohem širší uplatnění.) Přesto, že vám ale krajinu nekazí odlesky od vyleštěných mercedesů, toto místo bylo už vyfotografováno tolikrát, že je skutečně obtížné pojmout svou fotografii nějak jinak.
Při mé návštěvě se počasí skutečně vydařilo, svítilo sluníčko a nebe přitom nebylo úplně jednolité. Jenom díky této náhodě jsem získala pár bodů navíc. Snažila jsem se fotit z různých úhlů, dokonce jsem nafotila jedno panorama.

Úprava mých fotografií

Přes veškeré mé snažení jsem nebyla s výsledkem příliš spokojená. Fotografie nebyly špatné, ale zároveň nebyly ani nijak výrazně nadprůměrné. A tak jsem doma zasedla k počítači, fotografie jsem odbarvila, upravila jsem kontrast a výraznost stínů. A zde si můžete prohlédnout, jak celé mé snažení dopadlo. Pro zajímavost přidávám i galerii barevných verzí těchto fotografií (i ty však byly mírně upraveny).

Co se týče mých dalších fotografií z Anglie, mám jich ještě mraky, takže se na ně můžete těšit v následujících příspěvcích.

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.