Dvě návštěvy Sagrady v jednom dni

Oranžové vitráže z katedrály od Gaudího

Sagrada Família – ani dvě návštěvy nestačí

Pohled na známou katedrálu ze Sagrada Família přímo z okna komplexu Nemocnice Svatého kříže a svatého PavlaV loňském roce jsem měla možnost podívat se do úžasné katedrály Sagrada Família (viz Focení portrétů v Sagradě) – a to hned dvakrát. Poprvé jsme se byli podívat na ranní mši. Tentýž den odpoledne jsme pak zamířili na placenou prohlídku, včetně jedné z věží katedrály.

Ranní mše v Sagradě

Každou neděli v devět hodin (aktuální přehled zde) se v Sagradě koná mše volně přístupná pro veřejnost. Vstup je zdarma, pouze kapacita je omezená a je proto důležité přijít s dostatečným předstihem. Samozřejmostí jsou pak zahalená stehna a ramena, což člověka u tohoto druhu památky příliš nepřekvapí. (A protože podnikaví místní s tímto faktem počítají, ihned před vstupem do katedrály postávají krámky se šátky, do kterých se můžete zahalit.) Každého návštěvníka pak čeká kontrola podobná té letištní.

Pokud by vám přišlo poněkud trapné jít na mši v zahraničí pouze z praktických důvodů – ušetření peněz za vstup a bez nutnosti rezervace – vězte, že nebudete rozhodně jediní. Když jsme tam byli my, potkali jsme se tam s nemalým počtem asijských turistů, kteří se okamžitě po skončení mše neváhali pustit do fotografování a selfíček. Já jsem měla alespoň tu úctu, že jsem s focením počkala na naši druhou odpolední návštěvu. 

Kolik času si vyhradit?

Odpoledne jsme v katedrále strávili něco mezi dvěma a třemi hodinami. Nutno dodat, že barevné vitráže mě neskutečně okouzlily, takže by nebyl problém si vše prohlédnout i rychleji. I zpětně však hodnotím prohlídku Sagrady jako největší zážitek z návštěvy Barcelony a proto bych doporučila nespěchat. 

Sagrada Família je plná turistůPohled na vitráže katedrály Sagrada Família, modré a zelené vitráže

 

Při prohlídce se můžete v katedrále volně pohybovat, její čas není nijak omezen. Před oltářem se nachází ohrazená část pro modlení, ve které nesmíte nikoho rušit. Kromě toho je však v katedrále poměrně rušno, což dojem poněkud kazí. Z mého pohledu se tak jedná spíše o atrakci, než o budovu s náboženským účelem. Ovšem atrakci velmi krásnou, vřele její návštěvu všem doporučuji a ráda se tam určitě ještě někdy podívám.

Fotografie z katedrály Sagrada Família

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.