Já a dveřní trol – malba na dveře. Přiblížení ke klice pouze na vlastní nebezpečí!

Já a trol - Tereza Preislerová se svou malbou trola na dveřích

Maluju na dveře – dveřní malba akrylem podle Paula Kidbyho + časosběrné video z průběhu

Jak jste si mohli povšimnout v některých předchozích článcích, jsem velkou fanynkou Úžasné Zeměplochy Terryho Pratchetta. (Například v tomto článku si můžete přečíst, jak jsem vytvářela animaci jedné postavy z těchto knih jako svou semestrální práci na VŠ.)

Přibližně před rokem jsem proto namalovala (k tátově velké radosti – a to není pokus o sarkasmus, to je fakt 😀 ) trola Navážku ze Zeměplochy na jedny dveře v našem domě, aby místnost pěkně strážil. Níže si můžete pustit můj zrychlený postup ve tříminutovém videu.

Předlohu jsem čerpala z tvorby skvělého ilustrátora Paula Kidbyho, který mnoho knížek Zeměplochy ilustroval. (Webové stránky tohoto úžasného autora si můžete prohlédnout ZDE.)

Kdo je trol Navážka?

Trol Navážka je členem Noční hlídky – v podstatě funguje tak trochu jako „policajt pochůzkář“.

Sílu, tu trolové mají! Rozumu už méně.

Trolové na Zeměploše jsou všeobecně považováni za poněkud tupé a pomalé, ovšem tyto jejich vlastnosti jsou způsobeny tím, že se nepohybují ve svém přirozeném prostředí. Ve městech je na ně zkrátka moc teplo, a tak když se jejich hlava ochladí, funguje jejich mysl o mnoho lépe.

(Bohužel, při přesidlování do teplejších krajů proti zhoršování intelektuální úrovně trolové nic nepodnikli a tak, když se Navážka náhodou dostane do velmi chladné místnosti, je pro něj novinka, že mu to najednou myslí znatelně lépe.)

NMŽM. Discworld [online]. [cit. 9.9.2017]. Dostupný na WWW: http://www.discworld.cz/novinky.php?ID_novinky=1173

NMŽM. Discworld [online]. [cit. 9.9.2017]. Dostupný na WWW: http://www.discworld.cz/novinky.php?ID_novinky=1173

O síle trolů však nemůže rozhodně nikdo pochybovat – také to jsou ve své podstatě chodící skály. A jak praví jedna postava v mé oblíbené hře Maškaráda, která byla též napsána podle knihy od Terryho Pratchetta: „Když jde o to stát ve dveřích, patří Navážka k těm nejlepším.“

Kresba do skicáku na zkoušku – jistota je jistota

Trol Navážka - kresba ze Zeměplochy, Tereza PreislerováProtože jsem nám nechtěla poničit dveře jen tak pro nic za nic, malbu jsem si nejprve zkusila fixou a pastelkami do svého velkého A3 skicáku. A protože se obrázek povedl, mohla jsem pokročit k „zvětšení“ svého díla. A přestože můj trol Navážka není v životní velikosti, kdybychom doma měli větší dveře, jistě by tomu tak bylo.

Časosběrné video z průběhu malby

Protože se jedná o malbu poměrně velkého formátu, celý proces tvorby trval několik dní (jak si ostatně můžete povšimnout podle postupně proměňujících se triček). Můj postup si můžete prohlédnout v následujícím zrychleném videu. 

Doporučuji si ho pustit v největším možném rozlišení, protože pak můžete mimo jiné pozorovat kamaráda pavouka, který leze v pravém horním rohu dveří v čase 0:30. 😀

Doufám, že se Vám malba bude líbit. 🙂

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.