Malba malířskou špachtlí – jak začít s novou výtvarnou technikou

detail malby špachtlí

Aktuální tvorba

Pro dnešek si dovolím přeskočit všechny své neuveřejněné archivní výtvory a přidám něco úplně nového. Tato malba sotva zaschla a rozhodla jsem se při ní vyzkoušet novou malířskou techniku – jedná se o můj historicky první pokus malířskou špachtlí.

Malba zátiší malířskou špachtlí

Motiv pro tento „zkušební“ obraz byl jasný – zátiší, na kterém začínají zdokonalovat své umělecké schopnosti všichni umělci.

Malba zátiší zdobená vlastnoručně natřeným rámem.Své uskupení předmětů, které jsem pracovně nazvala „Vázy“ (i když ve skutečnosti je na něm váza pouze jediná), jsem si nejprve načrtla podle skutečných předmětů. Zajímala mě zde především kompozice – rozmístění objektů, tvary a dopadající světlo.

Barvu i texturu jsem si naprosto přizpůsobila své představě, kterou byl čistě do modra laděný obraz. (Původní plán byl, že si vystačím pouze s modrou a červenou akrylovou barvou, v kombinaci s bílou a černou. Ke konci malování jsem ještě na pár míst doplnila citrónově žlutou.)

Když začínám novou malířskou techniku

Následující postup se zdaleka neomezuje pouze na malování – dokonce ani na výtvarnou činnost. Takto můžete postupovat, kdykoliv se učíte něco nového:

1) Může mě to někdo v okolí naučit?

Dle mých zkušeností – rady a vedení dobrého učitele nemusí být vždy ta nejzábavnější cesta, jde podle mě ale o cestu nejrychlejší. V současné době navštěvuji výtvarné kurzy na Akademii Výtvarných umění v Praze, a pokrok už je opravdu znát – a to mnohem rychleji, než když se na všechny své kreslící nedostatky snažím přijít sama.

Takže pokud máte čas, chuť a možnost učit se od někoho, kdo danou činnost ovládá, běžte do toho!

2) Vševědoucí Youtube

Neuvěřitelně mě baví pozorovat, co tvoří jiní umělci a vždy se snažím ptát sama sebe, co přesně se mi na daném obraze líbí a zda bych něco takového též chtěla nebo nechtěla zkusit. Najdete tam též nepřeberné množství tutoriálů, i zde je ale potřeba oddělit zrna od plev. Vaším cílem je přece učit se od mistrů, nikoliv od lidí kteří jsou na stejné, ne-li horší úrovni, než vy – i ti vás ale mohou inspirovat k neuvěřitelnému dílu.

3) Pracujte, zkoušejte a zlepšujte se!

Žádný učený z nebe nespadl. Tak šup šup, začněte na sobě pracovat!

Zpátky k mému modrému obrázku.

Akvarelový papír jsem si nejprve připevnila malířskou lepící páskou ke stojanu (jak můžete vidět na obrázku v galerii) a postupně jsem začala nanášet vrstvy barvy plastovými malířskými špachtlemi. Pracovala jsem svým oblíbeným akrylem, v tomto konkrétním případě ale zasychal možná až příliš rychle a mě se pak obtížně vracelo k zaschlým místům. Takže u akrylu a špachtle vřele doporučuji vypomoct si médiem, které dobu schnutí barvy o něco prodlouží.

Celý obrázek jsem měla hotový za jedno odpoledne a určitě se hodlám v této technice zdokonalovat dál. Jak se vám mé zátiší „Do Modra“ líbí?

Doufám, že jsem vás aspoň trošku motivovala k experimentu s něčím novým a brzy se těším s dalším článkem. ?

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.